Юридична компанія «Правинг» пропонує послуги з юридичного супроводження операцій (правочинів) щодо нерухомого майна.

Сутність операцій з нерухомістю

Згідно статті 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Таким чином, до нерухомості відносяться: земельні ділянки, квартири, житлові будинки (одно- та багатоквартирні), садові будинки (дачі), гаражі, нежитлові приміщення, будівлі та споруди тощо.

Найпоширенішими правочинами щодо нерухомого майна є договори купівлі-продажу та договори оренди (найму). Менш поширеними операціями є дарування, міна, іпотека, поділ нерухомого майна, в тому числі при розлученні (див. також розділ Сімейне право), виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна, здійснення переважного права купівлі, передача нерухомого майна під виплату ренти, спадкування (див. розділ Спадкування), управління нерухомим майном тощо. Також може встановлюватися право користування чужим майном (сервітут), право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права користування чужою земельною ділянкою для забудови (для будівництва промислових, побутових, соціально-культурних, житлових та інших споруд і будівель) (суперфіцій).

Значимість операцій з нерухомістю

Нерухомість завжди вважалась, вважається і, мабуть, ще довго буде вважатися майном, що має велику цінність, а для багатьох взагалі є найціннішою річчю. Адже в реаліях української економіки доводиться багато років накопичувати кошти, щоб придбати квартиру, будинок тощо. З точки зору бізнесу, капіталовкладення в нерухомість розглядаються як привабливі інвестиції, які можуть приносити неабиякій постійний дохід (наприклад, завдяки передачі нерухомості в оренду).

Така цінність нерухомого майна призводить до того, що завжди знаходяться особи, які навмисно, скориставшись необізнаністю іншої сторони, намагаються заволодіти ним незаконним шляхом або іншим чином завдати шкоди. До речі, за словами одного досвідченого правника, до 80% всіх спорів в судах загальної юрисдикції так чи інакше стосуються нерухомості та прав власності на неї.

Логічним буде висновок, що для уникнення зайвих спорів та, щонайгірше, недопущення втрати свого майна, слід приділяти максимальну увагу юридичному супроводженню операцій щодо нерухомого майна.

Кому можна довірити юридичне супроводження операцій щодо нерухомості?

Покластися на нотаріуса. Так, багато правочинів, пов’язаних з нерухомістю підлягають нотаріальному посвідченню, тому без нотаріуса іноді просто неможливо обійтися. Але чи є участь нотаріуса у цій справі достатньою, щоб спати спокійно? Виходячи зі змісту статті 1 Закону України «Про нотаріат» на нотаріуса покладено «обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності». Не кожна людина може стати нотаріусом, адже треба мати вищу юридичну освіту, пройти стажування, здати іспит та присягу. Нотаріус зобов’язаний здійснювати свої професійні обов’язки відповідно до закону і принесеної присяги. Разом з тим, по-перше, нотаріус не виконує ряд підготовчих дій для укладення договору, не здійснює певні попередні перевірки, по-друге, не зобов’язаний піклуватися про відповідальність Вашого контрагента в разі порушення ним умов договору, він оперує тими документами, які йому приносять сторони. По-третє, його спеціалізація-це посвідчення угод, а це, як правило, лише один з етапів операції з нерухомістю.

Покластися на досвід посередника (брокера, маклера). Досить часто в операціях з нерухомістю беруть участь посередники. Багато з них дійсно є фахівцями своєї справи, пройшли «школу життя» та можуть написати навіть невеличку книжку про цікаві та нестандартні ситуації. Ваші шанси на успіх зростають, якщо користуватися послугами великого агентства нерухомості, в штаті якого є досвідчений юрист. Але завжди слід пам’ятати, які функції вони виконують та які саме послуги надають. Перш за все, це пошук клієнтів, це проведення переговорів, організація рекламних заходів, переглядів об’єктів, можливо відвідування місцевого БТІ, ЖЕКу-ОСББ, нотаріуса тощо. Звичайно, для цього треба мати певний досвід та здібності, тому часто без таких послуг не обійтися. Разом з тим, слід пам’ятати, що оплата послуг посередника здійснюється, як правило, в процентах від суми угоди та сплачується тільки при її укладанні. Тому максимальний захист Ваших прав та інтересів іноді стоїть на протилежній чаші терезів. Яка з них переважить залежить від порядності посередника (до речі, Вашого чи іншої сторони?), його професіоналізму і, врешті-решт, від Вас.

Покластися на знайомих, іншу сторону правочину. Із зростанням правової культури цей варіант використовується все рідше, але все ще має місце. Дозволимо собі нагадати, що однакових ситуацій практично не буває і поради знайомого можуть не відповідати Вашій ситуації, а іноді й завдати шкоди. Буває, що інша сторона правочину викликає тільки позитивні враження, вражає своєю респектабельністю. Звичайно це викликає повагу, але не повинно пригнічувати Вашу пильність.

Покластися на власні сили. Звичайно, якщо Ви є юристом з багаторічним досвідом роботи, за Вашою участю було укладено десятки, а може й сотні правочинів щодо нерухомого майна, за плечима багата судова практика, то це Ваш варіант. Дехто керується також принципом, що мій родич (чи партнер) вже три квартири купив-продав без всяких юристів і все добре. Можна тільки порадуватися за таку вдачу Ваших знайомих. Але при цьому з кожним роком кількість судових спорів та шахрайств з нерухомістю зростає в геометричній прогресії, то чи пощастить наступного разу Вам?

На декого справляє враження заклик «беріть скоріше, бо завтра буде дорожче», і емоції починають перемагати над розумом. Саме тут і слід пригадати про наступний варіант.

Покластися на професіональних юристів. В чому ж полягає послуга, пов’язана з наданням клієнтам кваліфікованої юридичної допомоги при здійсненні операцій з нерухомим майном? Для фахівців-юристів це цікава, і, разом з тим, складна, багатогранна і кропітка робота. Для їх клієнтів отримання такої послуги означає, що вони одержать кваліфіковану допомогу фахівців і укладуть бажану угоду на вигідних для них умовах, з гарантією їхніх прав, дотриманням їхніх законних інтересів.

Слід наголосити, що на певних етапах за формою послуги юристів та посередників в деякій їх частині можуть співпадати. Разом з тим, за сутністю послуги юристів набагато ширші функцій посередників, головним чином, через їх обов’язки та відповідальність.

У обов’язки юристів входить перевірка правового статусу нерухомості (в тому числі наявність прав малолітніх, неповнолітніх та інших третіх осіб), правоздатності сторін правочину, повноважень їх представників, забезпечення наявності всіх необхідних документів для вчинення правочину, перевірка наявності обтяжень або обмежень для відчуження нерухомості (в тому числі чи не перебуває нерухомість в іпотеці або в податковій заставі), представництво інтересів клієнта в переговорах, забезпечення процесу підготовки й укладання правочину, вибір виду операції (правочину) з врахуванням наслідків її оподатковування, одержання тієї або іншої дозвільної документації, контроль правильності і законності оформлення розрахунків, забезпечення реєстрації правочину та прав власності на нерухоме майно тощо. Надаючи такі послуги, юристи контролюють дії сторін, допомагають їм у реалізації їхніх прав, дотриманні їхніх інтересів, на них лежить обов’язок урегулювати все суперечки й розбіжності, що існують між сторонами, що бажають укласти правочин.

Завдяки професійним зусиллям юриста звичайний (типовий) договір може перетворитися на докладну інструкцію для сторін, відповідно до якої кожна з них чітко знає, як має вчиняти у той або інший момент виконання договору.

Професійний юрист супроводжує клієнта на всьому шляху здійснення операцій з нерухомістю, від А до Я, від підготовки документів для укладення правочину до його виконання.

Тож вирішувати Вам, хто краще зможе врахувати все розмаїття нюансів та підводних каменів операцій щодо нерухомості. А ми можемо порадити тільки використовувати раціональний підхід в цьому питанні та, при можливості, обрати декілька варіантів.

Наша команда адвокатів та юристів має честь запропонувати Вам

Комплекс професійних послуг в галузі нерухомості

 

Підготовка до продажу

  • попередня підготовка об’єкту нерухомого майна до продажу – оформлення правовстановлюючих документів та технічної документації на об’єкт нерухомого майна, забезпечення проведення технічної інвентаризації;
  • підтвердження права власності на об’єкт нерухомого майна в судовому порядку;
  • звільнення об’єкту нерухомого майна від обтяжень, обмежень, арештів;
  • поділ, виділ;
  • складання та юридичний супровід договорів між агентами/агенціями з нерухомості та їх клієнтами та ін.

Супроводження правочинів щодо нерухомості

  • проведення переговорів щодо укладання правочину, в тому числі попереднього договору;
  • перевірка правового статусу (або так званий legal due diligence — «правовий дью дилидженс») об’єкта нерухомості, його власника, інших суб’єктів операцій щодо нерухомості та їх повноважень на здійснення операцій з нерухомістю. Звичайно метою правового дослідження є вирішення двох ключових питань: чи слід взагалі укладати правочин і якщо так – за якою ціною;
  • перевірка наявності обтяжень/обмежень/заборон на об’єкти нерухомості;
  • аналіз податкових наслідків операцій щодо нерухомості;
  • підготовка проектів правочинів щодо нерухомості, в тому числі попередніх договорів, або їх аналіз, якщо такі надані контрагентами, з врахуванням інтересів Клієнта;
  • підготовка необхідного пакету документів для укладання правочину;
  • організація укладання правочинів щодо нерухомості;
  • забезпечення належного оформлення факту розрахунків;
  • супроводження правочинів, пов’язаних з передачею нерухомого майна в іпотеку;
  • правовий супровід та представництво інтересів Клієнта в органах по виконанню судових рішень, в тому числі пов’язаних з реалізацією майна в процесі виконавчого провадження та інші.

Оформлення прав на нерухомість

  • правова допомога при оформленні правовстановлюючих документів (свідоцтв про право власності, державних актів на право власності на земельну ділянку) на об’єкти нерухомого майна, в тому числі при придбанні з аукціонів (прилюдних торгів);
  • супроводження при отриманні експертних висновків про оціночну вартість;
  • супроводження при отриманні витягів про реєстрацію прав власності на нерухоме майно;
  • оскарження в судовому порядку відмови в державній реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна та інші.

Питання оренди, користування, проживання, реєстрації місця проживання

  • консультації з питань оренди та іншого використання земельних ділянок, приміщень, будинків і споруд, квартир при укладенні договорів найму, оренди та лізингу майна;
  • консультації з питань реєстрації місця проживання, в тому числі іноземних громадян;
  • питання проживання (див. розділ Житлове право);
  • управління нерухомістю та ін.

Переваги співпраці з юридичною компанією «Правинг»
при здійсненні операцій з нерухомістю

  • супроводження операцій з нерухомістю – наша спеціалізація;
  • адвокати та юристи компанії мають багаторічний досвід в цій сфері;
  • приймаючи участь в судових процесах ми знаємо, на які нюанси та моменти слід звертати більшу увагу.

Уникнути ризиків при здійсненні операцій з об’єктами нерухомого майна або спрогнозувати такі ризики допоможе Вам компанія «Правинг». Наші клієнти залишаються задоволеними результатом, їх впевненість у майбутньому значно зростає.

 

Юридично грамотно оформлена угода є запорукою відсутності судових спорів в майбутньому!